Ana Sayfa / Duyurular
Duyurular
Gaziosmanpaşa’da öğrencilerin internet ortamında ya da bilgisayarda zaman geçirmeleri yerine geleneksel oyunları oynaması ve bu oyunların günümüzde yaşatılması amacıyla düzenlenen Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği’nin kazananları belli oldu. Onlarca çocuğun kıyasıya yarıştığı müsabakalar ise oldukça renkli görüntülere sahne oldu.

Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği’nin final müsabakaları ve ödül töreni Küçükköy Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Törene, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Servet Bakırcı, oyunlara katılan okullarını müdürleri ile ilkokul ve ortaokullardan yaklaşık bin öğrenci katıldı. Mendil kapmaca, sek sek, yakar top ve mas güreşi kategorilerinde düzenlenen şenlik mendil kapmaca branşlarında finale kalan öğrencilerin müsabakalarıyla başladı. Ardından yakar top ve mas güreşinde finale kalan öğrenciler birinci olabilmek için ter döktü. Öğrencilerin kıyasıya mücadele ettiği şenlik oldukça renkli görüntüler oluşturdu. Öğrencilerin internet ortamında ya da bilgisayarda zaman geçirmeleri yerine geleneksel oyunlarla oynaması amacıyla düzenlenen şenliğe yoğun ilgi gösteren öğrenciler yarışmaları dikkatle takip etti.

Yarışların sonrasında birinciliği kazanan öğrencilerine madalya ve kupalarını Başkan Usta ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Bakırcı takdim etti. Öğrencileri tebrik eden Başkan Usta, miniklerin sevincine ortak oldu. Şenliğin sonunda Başkan Usta, yarışlara katılan okul müdürlerine Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından  “Temiz Okul, Sağlıklı Okul” projesi kapsamında beyaz bayrak kazandıklarını gösteren belgeleri de takdim etti.

“GEÇMİŞTEN GELECEĞE ÇOCUKLARIMIZI YETİŞTİRMEK İÇİN BU ÇALIŞMALARI BAŞLATTIK”
Öğrencilerin geleneksel oyunları unutmaması adına şenliğin önemli olduğunu ifade eden Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, “Bir kere çocuklar hep bizim geleceğimiz diyoruz. Biz geçmişten geleceğe çocuklarımızı yetiştirmek için bu çalışmaları başlattık. Gaziosmanpaşa’da yaşayan her öğrencimizin her gencimizin bir spor dalıyla ilgilenmesine yönelik bir çalışma bu. Daha önemlisi geçmişteki geleneklerimizden bu güne kalan sporlarımızı yeniden yaşatmak. Bunu ilköğretim, ortaöğretim düzeyinde tüm öğrencilerimizle bugün yaptık. Lise düzeyinde öğrencilerimize de yapıyoruz. Ama küçüklere vermek daha kolay oluyor yani ilköğretim ve ortaöğretim düzeyindeki öğrencilerimiz bu geleneksel sporlara daha fazla ilgi gösteriyor” dedi.

“ALMAMIZ GEREKEN KUPAYI ALDIK”
Şenlikte yer aldığı için çok gururlu olduğunu dile getiren Efe Can Çelik , “Mendil kapmaca oynadık, çok zordu, zorlu bir oyundu. Almamız gereken kupayı aldık. Geleneksel çocuk oyunlarında oynadığımız için kupamızı aldığımız için çok mutluyuz” diye konuştu.

“BÖYLE OYUNLARIN SÜREKLİ YAPILMASINI İSTİYORUM”
Yarışmalarda arkadaşlarını dikkatle izlediğini ve yarışmaların seneye yeniden yapılmasını istediğini belirten Nergis Timurtaş, “Bugün eski oyunlarımızı oynadık, kazandık çok mutluyuz. Madalyamı aldım, oyuna katılan arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Böyle oyunların sürekli yapılmasını istiyorum” 

 • BİZİ TAKİP EDİN
 • E-BÜLTEN
 • Duyurularımızdan Haberdar Olmak
  İçin Lütfen Kayıt Olunuz.
 • İLETİŞİM

  • Kazım Karabekir Mah 825 Sk No:20 Gaziosmanpaşa / İSTANBUL
   0212 609 25 25 - 0212 537 62 67
  • Harita
 • SOSYAL MEDYA

  • Bizi Takip Edin...
  • Facebook
Gopaş A.ş Gaziosmanpaşa Belediyesi İştirakidir.